Galveston County Kennel Club, Inc. Humble, TX 2024-02-23
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 541
Best In Show
- Judge: Mr Timothy S Robbins
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven RN
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Timothy S Robbins
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Ms Gail Karamalagos
- Entry: 6
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Carol White-Moser
- Entry: ---
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Stone Ridge The Best By Par
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms Gail Karamalagos
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Rylee Menard
- Breed: Pomeranian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Carol White-Moser
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: GCH Covenant Here Comes The Sun
Sporting Group
- Judge: Jean Nelson
- Entry: 128
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Roclyn Wicked Strong RN
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Chessieville Bay Maximum Caliber RI CGC TKN
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCHB G4K Full-Tilt Roux-Ga-Roux BCAT
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Beach Bum It's 5 O'Clock Somewhere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms Kimberly Anne Meredith
- Entry: 85
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Passport I Write Sins Not Tragedies SS
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Rosewood's Ice To Meet You
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Fleur De Lis' Love at First Bite
- Breed: Harrier
- Name: CH Kingsbury Atomic Blizzard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms Nikki Riggsbee
- Entry: 90
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: Koba's Sertar Something To Belive
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Haltmeier N Sunrise's I'm Heart To Resist
- Breed: Boxer
- Name: CH Trail's End Carpe Vino At Kmbee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Louise Leone
- Entry: 47
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven RN
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Flippix U Know I'm The Man
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Carillon Dreams Of There's Your Trouble
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Owl Hollow's The Hammer And Pennant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jean Nelson
- Entry: 83
- Breed: Pug
- Name: Everlea Rd Bre-Z Brazos Rvr Mai Ty Son
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wildfire Glitter In The Air
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Gracieux She's A Wildflower
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Timeless Now You See Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Randy E Garren
- Entry: 94
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Top Speed Neal
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Crown Jewel Asia's Pei
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Kimik Tasen Westgate Spin The Bottle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms Kimberly Anne Meredith
- Entry: 115
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Pinebuck's Draco Of Breaihaisen
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Blue Elk's Missing Piece TKN
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Prairie Fire Garden In The Shade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.