San Jacinto Kennel Club Humble, TX 2024-02-24
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 787
Best In Show
- Judge: Mr Randy E Garren
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Clearcreek Rock Paper Scissors At Gallivant
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Randy E Garren
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Top Speed Neal
Junior Showmanship
- Judge: Clarissa Shank
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Beth Downey
- Entry: ---
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB JuJu N Onsengeltje Out Of The Blue DCAT
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Clarissa Shank
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Chloe Ryan
- Breed: Pumi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Beth Downey
- Entry: ---
- Breed: Boxer
- Name: CH Goss N Arelle Let's Ride
Sporting Group
- Judge: Ms Britt E. Jung
- Entry: 152
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Clearcreek Rock Paper Scissors At Gallivant
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rohan Chuckanut Livin For The Weekend At Alloro
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Roclyn Wicked Strong RN
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Double Barrel's Turkey Creek Jack Johnson MH CG
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr Randy E Garren
- Entry: 118
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Diamond Jim Bowie Von Links V Raab SL SCN
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Passport I Write Sins Not Tragedies SS
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Hunu She's A Bad Girl MW
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Rosewood's Ice To Meet You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms Kimberly Anne Meredith
- Entry: 104
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander's Game Set Match At Fanta C RN CAA FCAT3 CGC TKN
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Diamond Creeks Web Of Gold At Milagrobn RI FDC CGC TKN ATT VHMA VSWI
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Onak's The Force Of Destiny BCAT RATN ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jean Nelson
- Entry: 56
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Hillview Diamond Spice
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven RN
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Owl Hollow's The Hammer And Pennant
- Breed: Norwich Terrier
- Name: Alegria A Kodak Moment
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Randy E Garren
- Entry: 90
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Gracieux She's A Wildflower
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wildfire Glitter In The Air
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHB Nautica Wildhart Man About Town
- Breed: Pug
- Name: CH Yaya Of Smiling Farm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms Kimberly Anne Meredith
- Entry: 109
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Top Speed Neal
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Crown Jewel Asia's Pei
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Corsair's Midnight In Manhattan @ Kimik
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Beth Downey
- Entry: 131
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Moonwind Finding Neverland
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hel Or High Water CGC TKN
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Overo Royal Regalia BCAT TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.