Galveston County Kennel Club, Inc. Humble, TX 2024-03-01
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 749
Best In Show
- Judge: Mr James E Taylor
- Breed: Akita
- Name: GCH Big Benz Okamis Beautiful Illusion
Reserve Best In Show
- Judge: Mr James E Taylor
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mr James E Taylor
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Eleanor Hiebsch
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr John Schoeneman
- Entry: ---
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Angus Hjo Got The Spirit
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr James E Taylor
- Entry: 8
- Class: Open Junior
- Name: R Kevin Jakola III
- Breed: Miniature American Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr John Schoeneman
- Entry: ---
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Windypine's Big Hearted Moose RN RI BCAT CGCA CGCU TKN
Sporting Group
- Judge: Mr Michael Lanctot
- Entry: 106
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHS Affilato Oliver Twist
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Firewater's Killer Bee @ Watermark
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Contigo's I Like Big Bundt's And I Cannot Lie CGC
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: CH Beekauz's Rebel Yell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr Robert L Robinson
- Entry: 84
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Eldorado N Akuaba Outlaw Legend At Relic
- Breed: Harrier
- Name: GCHB Kingsbury Why So Serious FDC DN TKN
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG KKR Spirit of Goodwill
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Aven-Port Mintaka
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Anne Marie Taylor
- Entry: 158
- Breed: Akita
- Name: GCH Big Benz Okamis Beautiful Illusion
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Alcher TMac Prince Of Darkness V Gentry CGC
- Breed: Siberian Husky
- Name: Koba's Sertar Something To Belive
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Onak's The Force Of Destiny BCAT RATN ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 54
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Owl Hollow's The Hammer And Pennant
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Cragsmoor Skye Boy Is That Good
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Flippix U Know I'm The Man
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Ambrick's Midnight Bisou Of Phar Lap At Wilane FCAT VSWB
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Patricia Lanctot
- Entry: 115
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Riesa N Passionpaps Locked and Loaded
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Makays Italian Cream
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Tova's King Atre'Aux Lil' red Heart Thief Maliksi
- Breed: Pug
- Name: CH Toyland N Charmin Family Affair
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr Azalea A Alvarez
- Entry: 122
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Crown Jewel Asia's Pei
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Corsair's Midnight In Manhattan @ Kimik
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Paintabull I'm The Pied Piper CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Patricia Lanctot
- Entry: 113
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hel Or High Water CGC TKN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Elite Paramount Crime Spree
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Beaumanor Brogan Val D'Isere
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Mega K-9's Fluffy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.