Macomb Kennel Club Mason, MI 2024-03-30

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 972

Best In Show

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Top Speed Neal

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

Junior Showmanship

  • Judge: Miss Alaina House
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Anika Boeske
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 458
    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Dreamhaven's Star Kissed With Old Bay

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Miss Alaina House
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Nora Coddington
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 458
    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHB Fishback It's Miller Time

Sporting Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

      2nd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCH Color Me Banker's Choice

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Leah Santos

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: CH Rainsway's Call Me Old Fashioned

Hound Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHS Averson Rock N Roll FDC BCAT

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Gwencalon's Marquis

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Silhouette's A Single Thread Of Hope

Working Group

  • Judge: Mr. Richard Lashbrook
  • Entry: 190
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Vom Hochfeld's Love On The Rocks For Apollonia BN RN RI CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Wood Newfs Journey To Friends

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Boundary Waters Midnight Dream

Terrier Group

  • Judge: Mr. Steve Hayden
  • Entry: 52
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCHG Monamour Beyond And Above

      2nd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCHB Breezy's Sky Pilot

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHB Camelot's Lady Guinevere Of The Norhtern Lights

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHS Foxheart's I'M Not For Everyone

Toy Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: CH Hekan TaKing Care of Bismarck

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tauro Burgundia

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Brylee's Walk The Plank

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Top Speed Neal

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Goldshield's Marvelous Dream Of Mystik

      3rd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCHB Mi- Toi's Sir Elton By KAnto Cotons

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: Rising Star Never Grow Up

Herding Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Kaleef's Mercedes

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Quiche's Shadow Hunter CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Popsakadoo Deja Vu Slave To Fashion

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Kell Guess Who CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms. Nancy J. Gallant
  • Entry: 2
    • Breed: Basset Fauve de Bretagne
    • Name: Afterhours Starstruck At Beau Bien


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.