Silver State Kennel Club Henderson, NV 2024-03-30

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 861

Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 21
    • Class: Open Junior
    • Name: Lennox Bogle
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 21
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Harper Bogle
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCH Silhouette Cuttingedge Nacho Average Parti

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: CH Simpatico Hollaback Girl

      3rd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCH Winelight Wine Legacy

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Edelmarke & Honor's Gravity On Trial

Hound Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 132
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH Von Weilburg & The Phoenix Closing The Bar Davinci

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Watch Me Chariot the Moon

      3rd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Pramada Koradox Only One SL

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Excelsior Sundara Somewhere In Time

Working Group

  • Judge: Mrs. Linda M. Reidel
  • Entry: 172
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's The Legend Exists

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Crownroyal-Ninjitsu Iron Sharpens Iron

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHB Iv's Sir Henrys Oath Of Honor Wridgetop'n Marconia

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Tevro D'vine's Hollywood Heartthrob RE CGC

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Meadowlake Chrome Plated Heart

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Sky High Wishes Come True

      3rd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: Dynastaff's Nevada's All The Young Girls

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Everest N Mosaic's Mr. Perfectly Fine

Toy Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tokie Time After Time

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: CH Zealous Winning Smile

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Micci's Playing With The Boys

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Kenneth Berg
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Lakeridge Houston

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Players Alitara Magic in the Air

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH VLM Mad Max

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Banyan Homewood Fly Me To The Moon

Herding Group

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip

      2nd Place

    • Breed: Mudi
    • Name: Twisted Acres Ride My Seesaw CM2

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Lambluv's Dancin' To Oh What a Knightland

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB Spring Fevers Crowning Achievement

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.