Claremore Kennel Club of Oklahoma Claremore, OK 2024-03-31

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 647

Best In Show

  • Judge: Dr Steven L Keating
    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Arkadia's Speyside Dram

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr Steven L Keating
    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Riesa N Passionpaps Locked and Loaded

Junior Showmanship

  • Judge: Dr Steven L Keating
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Alessandra Wagner
    • Breed: Toy Fox Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Dana P Cline
  • Entry: 315
    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Windrock For The Good Times JC DCAT RATN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr Steven L Keating
  • Entry: 21
    • Class: Master
    • Name: Marilyn Dempsey
    • Breed: Long Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Dana P Cline
  • Entry: 315
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHB Notorious Beams Foxy Rose Of Texas

Sporting Group

  • Judge: Mr Del Richards
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Arkadia's Speyside Dram

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHB Everso's Mutiny SH

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Penpoint Bugatti

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHG Silverlakes There's No Business Like Show Busin

Hound Group

  • Judge: Mrs Donnelle Richards
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Texano Order Of The Phoenix

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: CH Aven-Port Mintaka

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Shea Manor Agent Son Of A Frost Giant

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Entourage Meet Jet Black MW

Working Group

  • Judge: Mr Del Richards
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Blackjack Livin' The Dream

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Trillium Blue's Raining Glitter & Gold At Sibifox

      3rd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Vikingus King Olaf The Warrior

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: Sandbarr's Nose For Tennessee Whiskey

Terrier Group

  • Judge: Dr Steven L Keating
  • Entry: 43
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Spotswood Chucky Your Friend Til The End

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHB Hillview Diamond Spice

      3rd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Den-Mar's Miss Liberty

      4th Place

    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: GCHG Bluefire Drive By

Toy Group

  • Judge: Mr Dana P Cline
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Riesa N Passionpaps Locked and Loaded

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: CH Heartland's Lady Whistle-Down

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Promontory Here Comes Hudson

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: CH Infiniti Mordeca's Let's Get It On

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr James A Fehring
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHP Lantana's Time To Talk At Bradmar CGC

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Tai Fanza Que Sera Sera

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Cadence & Hisspot & North's Music Man

      4th Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHB Safari Siddhis I Ain't No Cup of Tea

Herding Group

  • Judge: Mr Dana P Cline
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: Stellar's Burn It Down

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: TNT's The Sky Is The Limit

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Guardians Zenyatta V Lauguin

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: CH Kingsbury Bossis Some Like It Hot

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.