Kern County Kennel Club, Inc. Bakersfield, CA 2024-03-31

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 0

Best In Show

  • Judge: Julie Felten
    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind

Reserve Best In Show

  • Judge: Julie Felten
    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Camelot's Godfather

Junior Showmanship

  • Judge: Jackie Wooden
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Tarrin Koons
    • Breed: English Springer Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Marie Falconer
  • Entry: ---
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHB Coventry Fashion Forward BCAT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Jackie Wooden
  • Entry: ---
    • Class: Master
    • Name: Brielle Villarreal
    • Breed: Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Marie Ann Falconer
  • Entry: ---
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Myla's Ascent of Delani

Sporting Group

  • Judge: Barbara Pepper
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCH Thrill Of The Hunt Taylor Burton

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Dreamz Caught In Her Web RI Re

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHB Russet Leather Soaring Pegasus Of Tamaron

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Mystic Zen's 7th Heaven

Hound Group

  • Judge: Ms. Sharon V. Derrick
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Camelot's Godfather

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Flessner's Element Of Fun FDC TKN ATT

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCHB Osiris Overnight Sensation

      4th Place

    • Breed: Harrier
    • Name: CH Sheez-Beez Evermore Twice Told Tales

Working Group

  • Judge: Harry H (Butch) Schulman
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Boerboel
    • Name: Alpha Delta Kennel A Winter Storm Warning

      2nd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Pilgrim N Icon's Keep Your Eye on the Pie CGC

      3rd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHB Morgenwald's Reach for the Sky V Katon FDC CGCA

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Terrier Group

  • Judge: Harry H (Butch) Schulman
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHB Elvador Starlight Goblet of Fire

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHB Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' The Sky's The Limit At Doc's

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Aimhi Side Hustle

Toy Group

  • Judge: Mr Gordon William Hayburn
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Cottfordcourt Zander

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Royalsilk's You Oughta Know

      3rd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHB Sharbelle Dream Out Loud

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Winsome N' Nirvana's Lil Nitro Gummybear

Non-Sporting Group

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH PennDragon Dark Storm

      2nd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Jogoso's Justified FDC

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Mactyke's Thunder Struck Zeus Hooligan

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Whitebreds Norwegian Jewell

Herding Group

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Terra's Utterly Priceless

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: CH Dawn Heir's Walk'n on By

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHB Coventry Fashion Forward BCAT

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.