Lawrenceville Kennel Club, Inc. Lawrenceville, GA 2024-03-31

Posted by: Frank Murphy

Total Entry: 944

Best In Show

  • Judge: Mr. David Bolus
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. David Bolus
    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Bar-K's Love As It Was

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Gary Andersen
  • Entry: 20
    • Class: Master
    • Name: Julia "Maddie" Powers
    • Breed: Lhasa Apso

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Brent Wright
  • Entry: 379
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Tivol's Sound Of My Soul

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Gary Andersen
  • Entry: 20
    • Class: Open Senior
    • Name: Barbara Mathews
    • Breed: Russell Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Brent Wright
  • Entry: 379
    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: Dreamstars Luna Maria

Sporting Group

  • Judge: Mr. Paul B. Averill D.V.M.
  • Entry: 178
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: CH Silhouette Blacklight

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Ashwood She's Like The Wind

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHB Tradewind's Beecause I Can

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Clussexx Crowned King

Hound Group

  • Judge: Mr. Gary Andersen
  • Entry: 168
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Pinnacle Garden Party

      2nd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Iron Gate Lands End Addicted To Love

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Excelsior Zenith Parveneh Promise Me A River

      4th Place

    • Breed: Smooth Dachshund
    • Name: GCHG Dachsmith Love's Iris Nt

Working Group

  • Judge: Mrs Joan Luna Liebes
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Bar-K's Love As It Was

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: London's Halle Beary

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHB Shooting Stars & Seaworthy's Finest Hour

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Vanderbilt's Lucky In Love

Terrier Group

  • Judge: Mrs Anne Savory Bolus
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Barbary Return Of The Iron King Of The Rock

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHB Rogues's Ricochet

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHB First Class Flawless My Dear

Toy Group

  • Judge: Mr. Nathaniel Horn
  • Entry: 167
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Kaylen's Some Days You Gotta Dance

      2nd Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: Maro's Magic Millie

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Forestcreek Just Right

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Polly (Mrs Robert) D Smith
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCH Eastern Magic Desperado

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Mokaodc Kiluo St Honore At TX Star

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Kan Sing's Apatika's Rinchen Zayah

      4th Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: Dreamstars Luna Maria

Herding Group

  • Judge: Dr. Eric Liebes
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Catalina's Hired Gun @ Teyrnon

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS Cavalier Colette

      4th Place

    • Breed: Canaan Dog
    • Name: CH River Rock Karizma Xocial Distancing FCAT CA CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.