Warren County Kennel Club of Ohio Wilmington, OH 2024-03-31

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 731

Best In Show

  • Judge: Ms. Mary Anne Brocious
    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: CH Everwind's Gone With The Wind

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Mary Anne Brocious
    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake & Marlyn My Heart Can't Tell Me No

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert Frost
  • Entry: 16
    • Class: Open Junior
    • Name: Marla Chapman
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Nancy E. Ridgeway
  • Entry: ---
    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Allante's Always Kiss Your Dog

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert Frost
  • Entry: 16
    • Class: Master
    • Name: Arionna Walker
    • Breed: English Setter

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Nancy E. Ridgeway
  • Entry: ---
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB Firebrand & Soleil's Unsalted at Siglow TKN

Sporting Group

  • Judge: Dr. Vicki Sandage, DVM
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHP Shaker Trees Santana

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Next Generation's Accelerate

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Bellamy The Baltimore Bullet

      4th Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: CH Kittatinny Robins Arrival RE FDC NAP NJP CA FCAT3 CGCA CGCU TKI ATT

Hound Group

  • Judge: Mrs. Paula Nykiel
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: CH Everwind's Gone With The Wind

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Karasar's Effervescence

      3rd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Lehigh-Darkwynd Kyla

      4th Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Cebar Extra CGC

Working Group

  • Judge: Carolyn A. Herbel
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: CH Lowenhohle's Amazing neuer Anfang SCNE SIN SBN SHDN CCA CGC ATT

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Highlander's Snow Pilot

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHG Brazenhead I'm A Believer From Goldleaf

      4th Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCH Heart Mountains Bodacious At SapphireMountain Bcat

Terrier Group

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake & Marlyn My Heart Can't Tell Me No

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Clayco Little White Lie

      3rd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHB Camio's Walking On Air For Half A Bob

      4th Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHB Cela Checkmate Game Over FDC

Toy Group

  • Judge: Carolyn A. Herbel
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHG Avalon & Snopekes Happy Days

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Liane's Ghost Rider

      3rd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Quest Y-Knot Moonlight Reflection @Orchid

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: Folklore's Shoo Fly Poe

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert R. Frost
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHG Whispering Pines Covert Op

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Crossroads Mustang Sally

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Allante's Always Kiss Your Dog

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR

Herding Group

  • Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT CGC

      2nd Place

    • Breed: Lancashire Heeler
    • Name: CH Welshmoor Willynilly CM

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Homespun Thats My Red Lomborgini

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCH Image's Georgia Peach At Winterset

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Paula Nykiel
  • Entry: 3
    • Breed: Basset Fauve de Bretagne
    • Name: Hilwinz Autumn Harvest


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.