Palouse Hills Dog Fanciers, Inc. Lewiston, ID 2024-04-19
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 721
Best In Show
- Judge: Mr. Allen Odum
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Dunkirk Just One More Time
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Allen Odum
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Connquest Best Of Both Worlds
Junior Showmanship
- Judge: Joanne Buehler
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Peyton Pratt
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Duff M Harris
- Entry: 399
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHG Sky Acres Restricted Airspace
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Joanne Buehler
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Cameron Kerridge
- Breed: Cirneco dell'Etna
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Duff M Harris
- Entry: 399
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Nouvelle Bring It On SW BCAT
Sporting Group
- Judge: Mrs. Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 114
- Breed: Pointer
- Name: CH Marenda 's Keep on the Sunny THDN CGC ATT
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: Thrill Of The Hunt Centenary JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rohan Chuckanut Livin For The Weekend At Alloro
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Beavercreek's Master Of Illusion BCAT RATO
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 107
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCH Kr'msun Baby One More Time SC BCAT
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Nouvelle Bring It On SW BCAT
- Breed: Harrier
- Name: GCH Sheez-Beez Evermore Twice Told Tales
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Kiarry's Show Me The Way
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 119
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Connquest Best Of Both Worlds
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Peace River's All You Knead Is Love
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: CH Cinciripini's Rolo
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Lillie Hills Do You Believe in Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Duff M Harris
- Entry: 33
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG Monamour Beyond And Above
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS RavenboutsZippadi Dudah
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH MMW Lady of Shadows BCAT
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Sunrise Kids Game Changer @ Adventures
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Miss Terri Lyddon
- Entry: 108
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Dunkirk Just One More Time
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Wystas Ezekiel At Heavenly RN TKN
- Breed: Pug
- Name: CH Rose's Keeping Promises
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Miss Terri Lyddon
- Entry: 84
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS VLM Mad Max
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sierra's Executive Decision
- Breed: Standard Poodle
- Name: Kvali's Tides Of Fate
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Spotlite's Silver Bullet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 149
- Breed: Beauceron
- Name: GCHS Regale's Right On Time
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip
- Breed: Pumi
- Name: GCH Abiqua Zsofi
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Wellshire Diamond Gril
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.