Garden City Kansas Kennel Club Garden City, KS 2024-04-20
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 419
Best In Show
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Classic's High Voltage Zap!
Junior Showmanship
- Judge: Fr Bryan P. Timby
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Anja Cikara-Gocke
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 159
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Foxbrooke's The Mountains Are Calling CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Fr Bryan P. Timby
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Natalie Walker
- Breed: Shiba Inu
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 160
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Kuhlbreeze Don't Hate The Player Hate The Game
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 85
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Friends In Low Places
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Next Generation's Accelerate
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Shogun's Royal Blackheath
- Breed: English Setter
- Name: GCH Tirza's Country Squire Slash of Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Daniel J. Smyth Esq.
- Entry: 61
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Skyhi's It's Only Money
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Southpoint Gaetana Chaparral BCAT
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Temmoku Imogen 'S Amore
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Tryamours Dragonfly in Amber
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 73
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Rockhill's You Can Be My Wingman
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Davieau's Thunder Paws Of The Forest
- Breed: Komondor
- Name: CH Windriver Aragorn
- Breed: Akita
- Name: GCHS Calamus Dream A Little Dream Onyx
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 26
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Classic's High Voltage Zap!
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Blujac's Soars Above The Rest
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Flippix U Know I'm The Man
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHB Bonnybrook's Twitterpated
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 55
- Breed: Pekingese
- Name: CH Xela's Fame And Fortune
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS TNT's Turn On The Lights
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHB Sharbelle Dream Out Loud
- Breed: Shih Tzu
- Name: Soaring Spirit Goddess Of Warfare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Fr Bryan P. Timby
- Entry: 45
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB PennDragon Dark Storm
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Dal's Alley Satin Smmt Steal'N The Applause
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Kuro Oka Kicking Up Dust On The Prairie
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bluemont Charmeur Romantique
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 66
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry No Ordinary Love
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Madhatter's Achilles' Heel BCAT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Madalay Flynn' Under The Radar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.