Maryland Kennel Club West Friendship, MD 2015-02-07
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1234
Best In Show
- Judge: Minna-Liisa Koltes
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Minna-Liisa Koltes
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Junior Showmanship
- Judge: Anne D O'Reilly
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Brooke Moyer
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Richard Paquette
- Entry: 242
- Breed: Pointer
- Name: GCH Hipoint Here Comes The Sun
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill Dance To The Music JH
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Szizlin Rhapsody Never Say Never
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 163
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Icecream V Tum-Tums Uriendjes
- Breed: Basenji
- Name: CH Revelle Trip The Light Fantastic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 261
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ironwood's Paparrazi
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Big Beach's Rhumba Man
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Gary L. Doerge
- Entry: 109
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Goldsand's Billie Jean
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Angarda Deja Vu Looking At You
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Goodspice Efbe's Know Easy Way Out
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 132
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche's Angel Trumpet
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Samsh JP Beauty & Beat
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Matriart LG Sweet Cake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Pamela Bruce
- Entry: 146
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Wassong's Djebel Of Lollipop
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ann F. Yuhasz
- Entry: 160
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Collinswood Sparks Fly
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Lucky For You Gangster,PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Anne Yuhasz
- Entry: 3
- Breed: Berger Picard
- Name: Flywire Heart Of Gold
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.