National Capital Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2024-07-07

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 943

Best In Show

  • Judge: Dr. Joyce Dandridge
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG CarriageHill's A League Of Her Own

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Joyce Dandridge
    • Breed: Maltese
    • Name: GCH Ta-Jon's Made From Scratch

Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. H. Scott Kellogg
  • Entry: ---
    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH SpringHill Broxden In Cahoots

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. H. Scott Kellogg
  • Entry: ---
    • Breed: Pointer
    • Name: CH Summit Southern Hot Fun In The Summertime JH

Sporting Group

  • Judge: Mr. John P Wade
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Skyline's Bad & Boujee DJ SEN SIN CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCH Collina D'Oro On A Lark JH

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Legacy Let It Be

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: CH Belquest Conclusion Taste The Rainbow FTN

Hound Group

  • Judge: Ms. Denise Flaim
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Lost Heritage Time Bandit At Kiarry

      2nd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Sirobe No News Is Good News

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Alegna's What It Is Now MW

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: Old Hanover's Pixie Dust Of Doxhollow ML RA DCAT CGC TKN VSWB FITB

Working Group

  • Judge: Mrs. Honey Anne Glendinning
  • Entry: 136
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHB Snowbright's Fast Track To Stardom

      2nd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHB Noble Creeks's Play Big! BN RN BCAT CGC FTN

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Barynuk's Some Kind Of Wonderful

      4th Place

    • Breed: Dogo Argentino
    • Name: CH Mata Cerdos Quiet Storm

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Diane K. Ondo
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH SpringHill Broxden In Cahoots

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: CH Goodspice Efbe Does My Sparkle Burn Your Eyes

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Hi-Kel Terrydale Who Am I To Dis A Brie

      4th Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHG Samabel Hot Fudge Sundae

Toy Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCH Ta-Jon's Made From Scratch

      2nd Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: GCH Starfox Here Comes My Girl

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Andi My Cousin Vinny At Foursquare

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Onelove C'est La Vie

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Denise Flaim
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG CarriageHill's A League Of Her Own

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Diva's Sassafras Lass

      3rd Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: GCH Infinity Star Bihar PS If This Is Austin

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Stealing The Party

Herding Group

  • Judge: Ms. Janina K Laurin
  • Entry: 188
    • 1st Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: CH Eclipse Ace In The Hole

      2nd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHS Okarina Du Crepuscule Des Loups CGC BN RN TKN

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Fairytail's Ria Verde

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Stonewood's Living Proof Of Fenwick

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.