Elgin Kennel Club Belvidere, IL 2024-07-08

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 509

Best In Show

  • Judge: Mr. Rade Dokic
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Rade Dokic
    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Vida's Whale Of A Time FDC

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
  • Entry: 11
    • Class: Master
    • Name: Jordyn Seymour
    • Breed: Field Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
  • Entry: ---
    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Scentini Million Dollar Winner

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
  • Entry: 11
    • Class: Open Junior
    • Name: Samantha Rasl V. Diaz
    • Breed: Miniature Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
  • Entry: ---
    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: CH Laliqlue-Valdon How Legends Are Made

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Maximus Golden Trip Lord Of The Manor

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Hoffmann's Chimichanga

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Sovereign's Dream Hi Legendary King Of Country

Hound Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 48
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHB Daybreak's Maker's Mark W

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Set-A-Part Atajo Of Lomarol Hounds

      3rd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Everwind's Gone With The Wind

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Prairie View Eiswein Von Drachenwald JC BCAT ATT

Working Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Vida's Whale Of A Time FDC

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Phillmar Like A Boss

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Molyn's Jug Full Of Gin At DB's

      4th Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCH Impeccable's Odysseus The Faithful CGCA

Terrier Group

  • Judge: Mr. George Wright
  • Entry: 35
    • 1st Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Abberann One More Day By Glendalough CGC

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS HiQ's Out Of Left Field

      3rd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Freedom's Rock Candy DCAT

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Misty Hollow's London Fog

Toy Group

  • Judge: Mr. Steve Hayden
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Sheeba Ladies Man

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Wingssong This Could Be Love

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: Yan Of Smiling Farm

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Tao Xing Yi Quan XYQ

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Evergreen's Wizard Of Oz

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Crossroads Mustang Sally

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Gemms Truffle Delite

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHB Improv Money to Burn At Valkyrie

Herding Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: GCHB Pikatti's Hjarta Hildur

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Braunhaus Winsome's Katniss V. Wilron

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT CGC

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHG Kell Guess Who CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.