Elgin Kennel Club Belvidere, IL 2024-07-09

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 442

Best In Show

  • Judge: Ms. Debra Thornton
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Debra Thornton
    • Breed: Briard
    • Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor BCAT

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Louise Palarik
  • Entry: 9
    • Class: Master
    • Name: Jordyn Seymour
    • Breed: Field Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Rade Dokic
  • Entry: ---
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Rok'n Something To Believe In

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Louise Palarik
  • Entry: 9
    • Class: Novice Junior
    • Name: Anastasia Khamoula
    • Breed: Pomeranian

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Rade Dokic
  • Entry: ---
    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHB Benayr Heat Check

Sporting Group

  • Judge: Mr. Rade Dokic
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

      2nd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHS Corisande As You Like It JH NAJ NF

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Echo's We're All Mad Here

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHP Halestorm-Suma This Is Unbelievable FDC CA BCAT CGC TKN ATT

Hound Group

  • Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
  • Entry: 42
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Everwind's Gone With The Wind

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHB Daybreak's Maker's Mark W

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Courage's Julius Ceasar With Crossed Pines JC

      4th Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHB Kiowa Creeks Red Tail Lights Heading For Spain

Working Group

  • Judge: Mr James A Moses
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Vida's Whale Of A Time FDC

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Phillmar Like A Boss

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCH Impeccable's Odysseus The Faithful CGCA

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHG Success' Wild Card Of Good Fortune

Terrier Group

  • Judge: Mr. Rade Dokic
  • Entry: 35
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Misty Hollow's London Fog

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS HiQ's Out Of Left Field

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHB Benayr Heat Check

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHG Abberann Rider On The Storm By Galore

Toy Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 64
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Sheeba Ladies Man

      2nd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCH Bellastaff Truffle's Chocolate Delight

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Tauro Burgundia

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Tao Oolong

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Steve Hayden
  • Entry: 40
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Litilann's Wintergarden Into The Abyss

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Evergreen's Wizard Of Oz

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHB Improv Money to Burn At Valkyrie

Herding Group

  • Judge: Mr. Rade Dokic
  • Entry: 75
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor BCAT

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Braunhaus Winsome's Katniss V. Wilron

      3rd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHG Dojo's You Shook Me All Night Long

      4th Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Theodora De La Vie En Rose

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.