Paducah Kennel Club, Inc. Jackson, TN 2015-03-20
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 560
Best In Show
- Judge: Rosalind Kramer
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Reserve Best In Show
- Judge: Rosalind Kramer
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Junior Showmanship
- Judge: Mr.William E. Usherwood
- Entry: 6
- Class: Master
- Name: Kasey O'Brien
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 105
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Stairway To Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Daniel Dowling
- Entry: 51
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Twinkles Corbin At Carowyn
- Breed: Whippet
- Name: CH Cottonwood Chapeau At Coreymore
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Regimes Thriller Of Elmo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 89
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar Superman
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Kenro's Time Is Money
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 60
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Shaireab's Bayleigh Wolverine
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Edison's I'm Just Getting Warmed Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 107
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHP Centennial Farms Catch Me If You Can
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr.William E. Usherwood
- Entry: 55
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Shine N' NuStars MMM MMM Good MingYu
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Monarchs The Messenger
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Wilson's I'm Your Handy Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 90
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Copperridge's Unforgettable
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Aberlour's Seabiscuit
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick's Rolling Stone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Mcbranch Tidewell's Luck Of The Draw
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.