North Country Kennel Club, Inc. Syracuse, NY 2015-03-29
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1252
Best In Show
- Judge: Mr. David Jay Hyman
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Jay Hyman
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Skara Braes I Was Worth The Wait
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Mona M Shaw
- Entry: 31
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Wendy G. Willhauck
- Entry: 222
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Skara Braes I Was Worth The Wait
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Happy Acres Al Capone
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Cerise Starlight Express
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia Lanctot
- Entry: 117
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Tioka's American Ride
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Dikerdachs Blake
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bretica Brushwood Smokinaffair
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Paul F. Willhauck
- Entry: 260
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane "N" Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Kontoki's Isaiah Little Prayer For You
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Tugar's Taking On Tyson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Diane P. Miller
- Entry: 86
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Gotcha Girl
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn Here For Good Time
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Skyfall At Foxhollow
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Bandersnatch Defying Gravity CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. John Ioia
- Entry: 133
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Capitol's We Aim To Please By Bayard
- Breed: Havanese
- Name: GCH Los Perritos-Shallowbrook Heir I Am
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Michael Lanctot
- Entry: 155
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Mi-Toi's Burberry At Just Incredible
- Breed: Schipperke
- Name: GCH DeLamer Overboard
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin's I'm Your Man
- Breed: Bulldog
- Name: Iroc Carlton U Of Aldar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 172
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Haystac's Midnight Blue
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Tim Was Had By All
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. John Ioia
- Entry: 4
- Breed: Azawakh
- Name: Knightwinds Tiziri
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.