Kennel Club of Yorkville, Illinois De Kalb, IL 2015-04-04
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 824
Best In Show
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Breed: Greyhound
- Name: Grandcru Rombauer
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 16
- Class: Open Junior
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 154
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Golden Gait's Dance To The Groove
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Gamekeepers Prince Charming RN JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 71
- Breed: Greyhound
- Name: Grandcru Rombauer
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Doxcountry's Flutterby Bug Of Seabrook
- Breed: Whippet
- Name: GCH Kamada's New York Minute
- Breed: Bloodhound
- Name: Acadian's Shay Trail Of Slo Poke
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William Sahloff
- Entry: 213
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Dal Primo In 7he Making
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Millenniums Ain't No Stopping Us Now
- Breed: Akita
- Name: CH Buckridge's Fantabulous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 61
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Pants On Fire
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Twice As Nice
- Breed: Australian Terrier
- Name: Outbackred's Advent Star
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Earendils Trinity Morning Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 107
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Xela's E.T. Phone Home
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH LoMar Swag's One Tin Soldier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 78
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Karelea's Happy Face
- Breed: Keeshond
- Name: CH Wund-R Y Bases Loaded CGC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Shoyu Blowin' My Horn At Orlane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly D. Smith
- Entry: 90
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Dark Side Of The Moon By Briardale
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Aberlour's Seabiscuit
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Bayshore's Best Kept Secret At Stonehaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 1
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: II Granaio Dei Malatesta Lollo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.