Golden Gate Kennel Club Daly City, CA 2015-01-24
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1325
Best In Show
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Sh-Boom
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Tony Farley
- Breed: Rough Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 497
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Adamant Bang a Drum
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Claire (Kitty) Steidel
- Entry: 301
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Hunterspride Moonstruck Farook JH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Blazen Spellbound's Wonder Woman
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Weidenhugel Luca V Sep JH
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 198
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M's Fear The Beard
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Vin-Melca's Daggarwood Delight
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Raynbo's Foolish Pleasure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 217
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seacrest's I'm Not What You Think
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD CGC
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Cold Harbor's Rock'n The Boat At Baypoint
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Tourmaline CD BN RA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gay Dunlap
- Entry: 143
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Snowtaires Next Generation
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Surefyre's Once In A Blue Moon
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Pesty Happyness Of Diego China Kennel
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Michan's Rider On The Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 121
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Sh-Boom
- Breed: Pug
- Name: GCHG Pocket's Jato Jetliner
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Bayside's Beginning
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Entry: 134
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Rock N Gold Rush Double Dipped Delight
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Ranchlake's Sassy Sashi
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Harmony's Spirit Of A Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Entry: 143
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
- Breed: Belgian Malinois
- Name: CH Caveats Road King CGCA
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCH Maribo Muffin Of Brunswick CGC RA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 3
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: ll Granaio Dei Malatesta Consuelo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.