Nolan River Kennel Club Glen Rose, TX 2015-01-03
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1688
Best In Show
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Haley Curran
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: ---
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Black Rivers Fee Feele Caniche De Sterol
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. David L. Kittredge
- Entry: 213
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: Irish Setter
- Name: CH McLauren's Second Story Man JH
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Glacier's Gertie Queen Of Spades
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie P Threlfall
- Entry: 208
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
- Breed: Basenji
- Name: CH Sirius Works For Me
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Whippet
- Name: CH Debmar Lovin Dixie SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 252
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Boxer
- Name: CH Archangel's Ring Keeper Of Vincenza
- Breed: Bullmastiff
- Name: Stonegaurd's Mugsy Malone
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Kaviak's Lord Of The Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Betsy Dale
- Entry: 90
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Explicits Full Throttle To Alpine
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Springhill Street Smart
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 215
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Sunny Bear's Sonic Boom At Shar's
- Breed: Pug
- Name: GCH Kngz Barney Rubble At Pugapoohs
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Novel Backroads Run For The Roses
- Breed: Maltese
- Name: GCH Euphoria Rhapsody Locked In A Tower
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David L. Kittredge
- Entry: 240
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH The Siren Of The Sea ByReQuest
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH KC's Rolling And A Strolling
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Sundancer Foxy Lady
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Kunniakas Whizz Bang Whollop
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 296
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Reverie Cameo
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Just A Little Crush
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Heidelbergs Austin V Melissa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Peggy J. Hauck
- Entry: ---
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: Flor De Amancae D'Inka Espipena
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.