Golden Triangle Kennel Club of Mississippi Starkville, MS 2015-01-10
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 554
Best In Show
- Judge: Jerry Watson
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
Reserve Best In Show
- Judge: Jerry Watson
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
Junior Showmanship
- Judge: James Briley
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Mary Lee
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Sheila Smith
- Entry: 74
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Courtwood Whirly Girl
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hytree Top Gun
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Bear Hug High Explosive
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Daybreak Brookswood Hoorayforhollywood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: James Briley
- Entry: 66
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kuba's Call Of The Wild By Copperridge SC
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: CH Sidearms Just Forget About It
- Breed: Basenji
- Name: CH Dragonete Itapuca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 71
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: CH Cortaillod Dexter
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Treu's The Whole truth V Touchstone
- Breed: Kuvasz
- Name: Taliszman Pull the Perfect Pint
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Ixa's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Thomas Yates
- Entry: 57
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Rocky Creek'sSundance Kid
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Manit's Kir Royale
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Jet Aire's Voyager To The Stars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: James Briley
- Entry: 103
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Pug
- Name: GCH Bookmark's Uncommonly Good
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dojo's Suikoden Tenmei
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 74
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Chrystal's Chromed Out C lassic Imperial
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Kunniakas Whizz Bang Whollop
- Breed: Bulldog
- Name: CH Hilltop & Toby Tubby's Slim Shady
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Rockstar Thanewood Freewheeling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Patricia Hess
- Entry: 76
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Belmark Close Encounter
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Melana's Kindgom Rumor Has It
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Graffiti McMatt Shook Me @Lookouttrail
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Mar-Jo's Arizona Cowboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: NO ENTRY
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.