Dog Fanciers Association of Oregon, Inc. Portland, OR 2015-01-17
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 2797
Best In Show
- Judge: Vicki L. Abbott
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
Reserve Best In Show
- Judge: Vicki L. Abbott
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Junior Showmanship
- Judge: Barbara J O'Neill
- Entry: 66
- Class: Open Senior
- Name: Ava Engel
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Linda L Robey
- Entry: 533
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Vjk-Myst Garbonit'a California Journey
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Spinone Italiano
- Name: CH Collina D'Oro Rock You Like A Hurricane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 319
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari Eye Candy Of Sura
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M&MS Fear The Beard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southchase's Wilbert Roy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Fred G Ferris
- Entry: 503
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Keygolde Red Hot Diamond Lil CGC
- Breed: Leonberger
- Name: GCH Yuhar Vom Kaniberg CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Michael Shoreman
- Entry: 255
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Imagineabulls First Edition
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Benayr Nick Of Time
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
- Breed: Border Terrier
- Name: Gusto Beautiful Thing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 323
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Seamonkey's Bazinga
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Barbara J. Wood
- Entry: 315
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Kumi Kian Strike A Pose
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Blackflash Star's Comet
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS San Jo Jay-Z
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Albert P Bianchi
- Entry: 419
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Wigglesworth Thriller
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Lawrence C. Terricone
- Entry: 14
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Abingtons Da Vinci CM11
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.