Trumbull County Kennel Club, Inc. New Castle, PA 2015-05-22
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 1227
Best In Show
- Judge: Ms. Angela J Porpora
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermillion's Sea Breeze
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Angela J Porpora
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear n Mind's Code Of Honor
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sondra Joy Esporite
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Lauren Lang
- Breed: Irish Red and White Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nena Dee
- Entry: 264
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermillion's Sea Breeze
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Shannon's Celebration At Springrun
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Lennexlove Susqudilla's Mini Cooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Priscilla A. Gabosch
- Entry: 150
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlites Its Happy Hour Somewhere JC
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Topsfield- Sanchu Pizza Pizza
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sondra Joy Esporite
- Entry: 260
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear n Mind's Code Of Honor
- Breed: Boxer
- Name: GCH Pawprints Bit O' Blarney
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB WhiteRose Wind Chaser CGC
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Valkyrie I'm All That Neocles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 115
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Bluebeard's Barnum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 156
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Capitol's We Aim To Please By Bayard
- Breed: Pug
- Name: GCH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fennice Le Beaudreaux
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Entry: 110
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Cherokee Legend Cowboy
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Sierra's Glory Days
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Aned's Blaise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 153
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Hylock Geronimo V Wolf Creek
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG RPK3 La Brise Chanson D' Amour
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: Amethyst SugarFoot
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Miss Behavin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Legacy's Movie Star
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.