Hendersonville Kennel Club Fletcher, NC 2015-05-23
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1032
Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles Run Play It Again Ham
Junior Showmanship
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Emerson Jaquish
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 165
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH My Buddy's Eye Of The Beholder RA NA
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: Katyra Because Avatar Said So
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: Irish Setter
- Name: Pin Oak Mar-Gin Orient Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia Lanctot
- Entry: 97
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Thaon's Sanjaya
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Milroc Polarized Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Michael Lanctot
- Entry: 198
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles' Run Play It Again Ham
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Leandro Di Bravado
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: Chayo All Eyes On Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Patricia Lanctot
- Entry: 88
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Edison's I'm Just Getting Warmed Up
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Shaireab's Bayleigh Wolverine
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Morningstar Bourban St. Chieftain
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Marjorie Underwood
- Entry: 166
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Artmeis Voici Valente Of Regallust
- Breed: Pug
- Name: Moonstruck's Mr. Big Shot!
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Boxwood Bewitching Da Maya
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Nicnak's Quik Pick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 128
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Enchanted Hart Down N Dirty
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Tiburcio Da Maya
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's Gimme Back My Bullets
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Linda Robey
- Entry: 190
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Bayshores Stings Like a Bee
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCH Turicks Trifecta UDX OM2 TD RN BH HXAs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 10
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Battlefield's Turn Up The Heat
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.