Conewango Valley Kennel Club Dunkirk, NY 2015-05-30
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 739
Best In Show
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Ultimate Addiction
Junior Showmanship
- Judge: Debra M. Rudert
- Entry: 10
- Class: Open Junior
- Name: Elena Gugino
- Breed: Parti Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 210
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Tioka's American Ride
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 162
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Rock of Cashel
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Kristil Anthem Phi Siama Jama
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 92
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Ultimate Addiction
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Tioka's American Ride
- Breed: Whippet
- Name: CH Tekdal Marz From Albelarm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 106
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crusade Rock Crystal
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Daviik's Snowstorm Gussit
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Rio's Luca Brasi Monster RN CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 37
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH LAMZ Strike A Pose RN CAA CGC
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Foxfield White Diamond Of Marlyn
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH CairnForYou Boots N Spurs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 108
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Pug
- Name: CH Casablanca's Mamma Mia!
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Medina's Luck Be A Lady Tonight
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 85
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
- Breed: Lowchen
- Name: CH Bihar's Defying Gravity
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Milin's Emerson Tappin' On The Bay CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 96
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Hearthside Dirty Harriet
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brimar's Spirit Of A Strom
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Haystac's Midnight Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 3
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Raindancer's Azure Sky At Roakwood
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.