Riverside West Kennel Club of Greater New Orleans Biloxi, MS 2015-05-30
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1110
Best In Show
- Judge: Mr. Lee Brown
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Lee Brown
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberrys Take A Chance On Me
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sonja J. Ostrom
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Teagan Blount
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 183
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Chesacola's Capricious Cameo
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Alliebeckscion Love On The Rocks
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Midnight Romance
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare JH JHR CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Frances Forrester
- Entry: 155
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Whippet
- Name: CH Debmar Lovin Dixie SC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Blueprint's Top Of The Line
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Passport What Did You Say SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 209
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Blackwood Daryl's Crossbow
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist N Bark Bark's Built Tough
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Alfred Ferruggiaro
- Entry: 62
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Challenger Fast Eddie's Still Kickin
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Glentom's Dirty Harry
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brynnmawr 'N Seaplume's Built Tough
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sally L. Vilas
- Entry: 221
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fennice Le Beaudreaux
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Wenshu In The Midnight Hour
- Breed: Maltese
- Name: GCH Euphoria Rhapsody Locked In A Tower
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Alfred Ferruggiaro
- Entry: 127
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Sundancer Foxy Lady
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Lesand's Jean Louise Finch
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Ashbrook's Easy Rider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 136
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Just A Little Crush
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Wildwood's Kinikia Hear Me Roar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekicks Historie De Jouets V BriJol
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.