Shawnee Kennel Club, Inc. Woodstock, VA 2015-05-30
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 563
Best In Show
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Breed: Havanese
- Name: CH Prairiwinds N Lordocs Marco Island
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Seymour N. Weiss
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Shannon Cowing
- Breed: Samoyed
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael Looby
- Entry: 196
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Arabelle's Mystical Illusion
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Looby
- Entry: 105
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
- Breed: English Setter
- Name: GCH Celesial Hearts On Fire
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadiers Lighting Strikes Twice
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Stormy Points Sent From Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Hal The T. Biermann
- Entry: 71
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Cherry Creek Confetti
- Breed: Basenji
- Name: CH Revelle Trip The Light Fantastic
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Foxcliffle Chelsea Piers
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Whirlaway's Double Trouble RN JC CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Esther Joseph
- Entry: 107
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHB Noble Creeks Dont Stop Believin
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Pioneeer's Shabri-el's Shaken Bacon
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Casmor's Just On Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Seymour N. Weiss
- Entry: 28
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Goldsand's Billie Jean
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Camshron's Hunts in the Fog
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Jewelbox Silver and Gold
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Harewood On The Naughty List@Lakesyde
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Esther Joseph
- Entry: 51
- Breed: Havanese
- Name: CH Prairiwinds N Lordocs Marco Island
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Capitol's We Aim To Please By Bayard
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Pomquest Keep Livin The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Esther Joseph
- Entry: 73
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Tiburcio Da Maya
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Pandora The Matrix
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Aned's Cecelia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Esther Joseph
- Entry: 72
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Autumn's Bamm Bamm
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Equinox Ex Astris
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Rosebery Stealing My Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 6
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Curio's Cor Blimey CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.