Tacoma Kennel Club Puyallup, WA 2015-06-07
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1388
Best In Show
- Judge: Ms. Janet M. Allen
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Janet M. Allen
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Whiskeybae Lochraven Lollypop
Junior Showmanship
- Judge: Laura Myles
- Entry: 42
- Class: Open Senior
- Name: Dana Pelto
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 247
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Kempfer's Follow Me JH
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH My-Ida-Ho N Jems Captain
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Winfree's Tearin' Up The Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Audrey F Sutton
- Entry: 150
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Foxtail's Race For The Chace
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS DC Perfection Cheria Electric Ice SC
- Breed: Whippet
- Name: GCH Starline's Jimmy Choo
- Breed: Harrier
- Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Clay Coady
- Entry: 246
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint New Day Bruin At Kimo
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Wingate's Like A Rock
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Wunderkind One Golden Moment
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Castleguard El Rey Dorado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 203
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Whiskeybae Lochraven Lollypop
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Lordbull Larry
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Pineriver's Show Me The Money
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Middleshires Walking In Memphis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 223
- Breed: Maltese
- Name: GCH Vellavica's Fabulous Dior
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Valcopy Gunslinger
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Pomprint's Splash Of Gusto
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Tumbelle' N Silkyence Eye Candy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 148
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge Atalanta Summer In Paris
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Absolute Affinity Agape Bullet Proof
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Emerald Citys Wildcard Winner
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Miron & Cameo's J.W. Blue Label
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 171
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Corwinn Incredible Dash
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Blue Isle's Bourree'
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Janet M. Allen
- Entry: 6
- Breed: Berger Picard
- Name: Chaos Charlemagne King Of The Francs
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.