Mount Pleasant Michigan Kennel Club Midland, MI 2015-06-07
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 562
Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Tricia Till
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Grace Freeman
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 133
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rivermist Broxden Make Mynah Double JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits The Vanilla Sky
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Krystal's Trahern Dominator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 26
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Ultimate Addiction
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 93
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Akita
- Name: Day Dream's Wak Um & Shake Um
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Above And Beyond
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Mavro-TwinOaks Hollywood Tough
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 19
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Shalreign's The Love Bug
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH DBF Foxfield Telltale's Intrigue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 118
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 81
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Barnstorm Sim-Pa Cauhgt On The Fly By Dzine
- Breed: Keeshond
- Name: CH Daimler's Purple Passion CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 85
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Wildwood Kinikia Hear Me Roar
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadommons The Competitive Edge RN CA
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Sky Acres Lucy In The Sky With Diamonds CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Trelynn Sir Vincent At Foxbrook
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.