North Shore Kennel Club South Hamilton, MA 2015-06-13
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 527
Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Entry: 2
- Class: Open Intermediate
- Name: Kate Hynes
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: 123
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Filicia Too Fiona Fair CA CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Valleygold Kinderval's Twice The Spice
- Breed: Pointer
- Name: CH Seasyde Reign On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: 75
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet SC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Mount Ridge Splash Of Nash An A Dash Of Aslan SC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Somerri Jamieson's Sea Whiskey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Christopher Neilson
- Entry: 94
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Aksala's Peyton CGCA
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Southwind's Pouch Cove Siren Of Annisquam Light
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Encore's Mimosa
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Witchway's Here Comes The Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Christopher Neilson
- Entry: 46
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Skyfall At Foxhollow
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Hooligan Knick-Knack Paddy Whack
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Ciera Homebrewed Born Free
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Captain's Destiny Taylor Made
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 57
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Somebody To Love
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Saratoga's Silver Superlative
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Moonhill's Your Mama Don't Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 59
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
- Breed: Bulldog
- Name: CH Pat-A-Bull's Don Ciccio Di PJ
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Lionhearts Konner Of Diamond Ridge
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Chowlamar Rebelrun Mr. Kidd CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Larry Adams
- Entry: 61
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Collinswood Sparks Fly
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Toven Magdalena
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Time Was Had By All
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.