Medina Kennel Club, Inc. Columbus, OH 2015-04-18
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1065
Best In Show
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Breed: Great Dane
- Name: GCH GMJ Daneridge Leanmeangamblingmchine
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
Junior Showmanship
- Judge: Patricia Anne Keenan
- Entry: 35
- Class: Open Senior
- Name: Abigail Booth
- Breed: Flat-Coated Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Jamie Hubbard
- Entry: 180
- Breed: Golden Retriever
- Name: Rioosobroxden Wrestle With The Figures Of Easthill
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Stairway To Heaven
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rivermist Broxden Make Mynah Double JH
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Maritime Job Is Done Walk Away
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia Taylor
- Entry: 143
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Borzoi
- Name: LeJoy Carol's Wintergreen JoJo's Gift Of Grace
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Kimani's Ground Control To Major Tom
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Heroes It Is What It Is
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 243
- Breed: Great Dane
- Name: GCH GMJ Daneridge Leanmeangamblingmchine
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Scandifio's Knockout Punch At Sno-Storm CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Mastiff
- Name: CH Friends Sargeant Breakthough
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 58
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Torquay S Ravel
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Fyrewyre Fit To Be Tied
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Entry: 169
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Fenomeno Elettricato N'Co
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH ToonTown You Like Totally Rock Dude
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: David Miller
- Entry: 108
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fabelhaft Robobull Tresor Noir
- Breed: Keeshond
- Name: CH Wund-R Y Bases Loaded CGC
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's It's Miller Time
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Nancy Simmons
- Entry: 150
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Beaguile's Suit Up
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Copperridge's Unforgettable
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH C And J Shepherd's Mission Don't Tread On Me
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Patricia Taylor
- Entry: 1
- Breed: Azawakh
- Name: Xolani Ak Llaman
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.