Treasure Coast Kennel Club of Florida, Inc. Vero Beach, FL 2015-04-25
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 632
Best In Show
- Judge: Stephanie S. Hedgepath
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Reserve Best In Show
- Judge: Stephanie S. Hedgepath
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Toybox Little Bunny Foo Foo
Junior Showmanship
- Judge: Kendra Devine
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Luke MacMillan
- Breed: Saluki
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Entry: 230
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Carnasserie Dancing Embers OfGreycastle
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 155
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Toybox Little Bunny Foo Foo
- Breed: Brittany
- Name: GCH Triumphant's Chances Are
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Goldrox Keepin' It Up
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Windrose Dressed To Kill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 66
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Regimes Thriller Of Elmo
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Passport What Did You Say SS
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Baha Persian Of Interest CD RN OA AXJ NF SC
- Breed: Borzoi
- Name: CH Kirov Zhelannyje Crimson Sage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosia
- Entry: 71
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Monarch's Empire Maker
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Mahogany's Gallant Spirit V Charley
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Terremere's Which Way Did He Go
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Dal Primo The Jester Of NV
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 31
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Soleibleau's Kiss Of Everglory CGC
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Ainle Villanova Mouth Of The South CGC
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH White Oaks Revved Up And Ready
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 149
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: Brava York Tenis Cannon's Country
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wildfire Uncensored
- Breed: Silky Terrier
- Name: CH Lamplighter Bendill Tails I Win
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex N Kisa Set Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosia
- Entry: 100
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Cashmere's Raspberry Parfait
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Monarchs The Messenger
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH JCRV-Klasse Warrior Raising The Banner
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Jack Frost of North Port
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 52
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Myshara's One Night Only
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Margaux's Bourne To Run At WarWick
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 5
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Silverado Reed Between The Lines
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.