Nita Nee Kennel Club, Inc. Centre Hall, PA 2015-07-18
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 803
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Bettyann Hale
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Marybeth Gough
- Breed: Scottish Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert G. Smith
- Entry: 193
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier's Lightning Strikes Twice
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: Angelus Mei Cael
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Bettyann Hale
- Entry: 62
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Celestial CJ's Ringmaster At Talus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 158
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Samoyed
- Name: Vanderbilt's Kissed The Girls
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Aliston Saboteur V Raklyn Ciden
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Valkyrie I'm All That Neocles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 29
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Blythewood Commander Baron
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Olmar Lady Luck
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Goodspice Efbe's Know Easy Way Out
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 122
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Novel Backroads Run For The Roses
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo Wanna Be Startin' Somethin'
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Capitol's We Aim To Please By Bayard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 70
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Ecco Domani's The Guardian Of Destiny
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Westgates Monogram Jack Benny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 128
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo It Is What It Is
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Brimar's Spirit Of A Storm
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Collinswood Sparks Fly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 3
- Breed: Azawakh
- Name: Aulad Al Sahra's F Galasha
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.