Chambersburg Area Kennel Club Centre Hall, PA 2015-07-17
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 608
Best In Show
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter Sommerfelt
- Entry: 154
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: English Setter
- Name: GCH Celestial Hearts On Fire
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Berkcor's Wrecking Crew
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 38
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Lyonnese Master's Blend By Kimani
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 125
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Alisaton Saboteur V. Raklyn Ciden
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear n Mind's Code Of Honor
- Breed: Leonberger
- Name: GCH A Feiner Eros
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 24
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Goodspice Efbe's Know Easy Way Out
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Blythewood Commander Baron
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Olmar Lady Luck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 87
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo Wanna Be Startin' Somethin'
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Novel Backroads Run For The Roses
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Capitol's We Aim To Please By Bayard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 49
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Westgate Monogram Jack Benny
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: Keeshond
- Name: CH NySky's Kytning Strykes At Kimar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 105
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Stormridge's Play'n With Fire
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Ha'Penny Deja Harood Heartbreaker
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Wolf Creek Sophia V Wonderland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick's Histoire DeJouets V BriJoLNE
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.