Beaumont Kennel Club, Inc. Houston, TX 2015-07-18
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 2211
Best In Show
- Judge: John Wade
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: John Wade
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscot
Junior Showmanship
- Judge: William Shelton
- Entry: 38
- Class: Novice Intermediate
- Name: Payton Syring
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Lisa Warren
- Entry: 354
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Sandpiper's Let Freedom Ring
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 260
- Breed: Whippet
- Name: CH Debmar Lovin Dixie SC
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 369
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 310
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscot
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Mac Ken Char Skyhi Itsmyparty
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brynnmawr 'N Seaplume's Built Tough
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Karen McFarlane
- Entry: 235
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Wilhoite's TKO
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Maltese
- Name: GCH Magnifico's Rekindled Spirit
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Joshua
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Alvin Krause
- Entry: 265
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Overtop Niort
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: William Shelton
- Entry: 300
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG XTC's He. Could. Go. All. The. Way!.
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Coal Dust Love That Lady In Red CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Alvin Krause
- Entry: 25
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Parrigi's Cholla Chase CM2
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.