Bennington County Kennel Club Ballston Spa, NY 2015-08-09
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 898
Best In Show
- Judge: Mr. Michael Forte
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael Forte
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Roger S. Frey
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Arionna Walker
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 212
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Avalor's Big Kahuna
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Sandscpe-Windwrd Seasons Of Dust & Glory @ Infinity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Entry: 93
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Spring Valley's JoJo
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Somerri Jamieson's Echo Of Whiskey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Entry: 170
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles' Run Play It Again Ham
- Breed: Boxer
- Name: GCH Raklyns Elytes Alex In Pinstripes V Shilo
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Von Wilheims Over The Rainbow
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Witchway's Here Comes The Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 70
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Skyfall At Foxhollow
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Northbound Arctic Rock
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Captain's Destiny Taylor Made
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 120
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Medina's Luck Be A Lady Tonight
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Foxfire's Swaying In The Breeze
- Breed: Pomeranian
- Name: Windkiss Blackdale Q'LiL Naughty But Nice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 119
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dulin Tango The Perfect Man
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Shantona Make Mine A Jamison
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin 'N' JJ's Royal Courtier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 110
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Regal Thunder Cartier noir Of Taize
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Border Collie
- Name: GCH DC Hobbiton's X Factor HSAds HIAd HXAd
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 1
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick's Fire N Ice
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.