Newtown Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2015-08-22
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1235
Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Forte
- Entry: 239
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Stoneypoint's Time To Reign
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Nautilus Keystone
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand Tangled Up In Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Daniel J Smyth
- Entry: 142
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Omega'Z Ollie Ollie Oxen Free
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak BluStar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 256
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Big Beache's Rhumba Man
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Witchway's Here Comes The Magic
- Breed: Leonberger
- Name: GCH A. Feiner Eros
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael D. Buckley
- Entry: 121
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Bonnair's Notorious D.O.G.
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Skyfall At Foxhollow
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Foxwood Freddie Set Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Daniel W Dowling
- Entry: 168
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Havanese
- Name: GCH Fuzzy Farm Wait Wait Don't Tell Me
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Medina's Luck Be A Lady Tonight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Forte
- Entry: 173
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Ecco Domani's The Guardian Of Destiny
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Alaman's Spectacular Bid
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Tulip Gardens Double Trouble
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Shantona Make Mine A Jamison At Whitebred
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 127
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Blackdales Larkspur
- Breed: Puli
- Name: GCHB Fuzzy Farm If Not Now, When?
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Collinswood Sparks Fly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Daniel J Smyth
- Entry: 3
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.