Des Moines Kennel Club, Inc. Des Moines, IA 2015-09-06
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 967
Best In Show
- Judge: Linda Robey
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Gracyn Lost Creek The Descendant Of Elan
Reserve Best In Show
- Judge: Linda Robey
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Dalwhinnie Brie JH CGC
Junior Showmanship
- Judge: Maralyn Busse
- Entry: 21
- Class: Open Intermediate
- Name: Emily Plemons
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr Dale Simmons
- Entry: 206
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Dalwhinnie Brie JH CGC
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Saranac Toblerone
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Kattwalks Color Our World At O'Quince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mirtha Mortera
- Entry: 91
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreak's Country Chic W
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHB Kamar Alisian Fields Final Li Lava Dear SC
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Toskydox Karate Do SS
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Kingsleah Always On My Mind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Cecilia Martinez
- Entry: 166
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Gracyn Lost Creek The Descendant Of Elan
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegards I'Ll Have Another V Braeside
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kilyka's Three Sheets At Aegir RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Denise Cornelssen
- Entry: 48
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Bluprints Golden Flash By Cardenas
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Gusto Beautiful Thing NA NAJ
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Lil'Itch Steeplechase
- Breed: Australian Terrier
- Name: Outbackred Rahna Emmaus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Denise Cornelssen
- Entry: 172
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil
- Breed: Havanese
- Name: GCH Whispering Water's Leap Of Faith
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Maralyn Busse
- Entry: 156
- Breed: Bulldog
- Name: CH Kokopeli's D1 Wild Electric Storm
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Anana's Where Legends Are Born
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Kennedy's It Was Meant To Bee @ M & M
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Katzenjammer's Gracie's a Beauty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Cecilia Martinez
- Entry: 86
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Belmark Larceny
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Graffiti McMatt Shook Me @Lookouttrail
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler's Kelise Overdrive
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Ashland's Bringing The Heat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.