Morris and Essex Kennel Club Somerset, NJ 2015-10-01
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 4667
Best In Show
- Judge: Mrs. Dorothy Collier
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Dorothy Collier
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Vjk-Myst Garbonit'a California Journey
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 944
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Vjk-Myst Garbonit'a California Journey
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Mt. View's Ripsnoter Silver Charm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 602
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Saluki
- Name: GCH Aurora's The Song And Dance Man
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Jakar An Affair Most Wicked
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Klaus Anselm
- Entry: 591
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebblesrun Play It Again Hama
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH That's What's in A Name
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Bear N Minds Code Of Honor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 1332
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscott
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Notorious Never Say Never
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Dark Side Of The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Peter J. Green
- Entry: 411
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Jolei Hallmark Rocket Power
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R Shoemaker
- Entry: 377
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 385
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Jester Nirvana
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Bugaboo's Bop To The Top
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 25
- Breed: Azawakh
- Name: CH Eidi N Amanar Gaera At Starfire
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.