Skyline Dog Fanciers of San Mateo County Pleasanton, CA 2015-10-16
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1885
Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Breed: Mastiff
- Name: CH Friends Sargeant Breakthough
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Rozlyn Myers
- Breed: Australian Cattle Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Miss Sandra M Lex
- Entry: 467
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Vjk-Myst Garbonit'a California Journey
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Entry: 387
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Thaon's Wallstreet
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Jet's A Smile As Big As The Moon
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Vin-Melca's Daggarwood Delight
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Kadell's Gold Dust W
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 297
- Breed: Mastiff
- Name: CH Friends Sargeant Breakthough
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: CH Big Hunk Of Whispering Pine
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Glacier's N Rowdy's Czargent Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 169
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscott
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Snowtaires Next Generation
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Yanga's All The Time
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Cradle Robber
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 193
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick's Don't Stop Believing
- Breed: Havanese
- Name: GCH Bellatak Vallee's Maximum Dream
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Pug
- Name: CH Sycamore's What A Pistol
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Sharon R. Lyons
- Entry: 133
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Saint Florian Literati's One N Only
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fulla Bull Soulja Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 131
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Kokopelli's Sobe It
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dreamchaser Follow Your Dreams
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Grangefield Aberdovey Vanity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.