Rapid City Kennel Club, Inc. Rapid City, SD 2015-10-19
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 526
Best In Show
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Rosebell Pzazz Perfectly Charming
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Shelly Spencer Marx
- Entry: 8
- Class: Open Junior
- Name: Raini Johnson
- Breed: Bernese Mountain Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 104
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Weidenhugel Luca V Sep JH
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Galewinn's Rio Grande
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Welford's Jesmond Waterfall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 70
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Xandali Bon Vivant
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Galewinns Kaycees Partner In Crime ML
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Shadowridge One And Only At Firedance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Christine Salyers Anderson
- Entry: 98
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebble's Run Sammantic Bentley
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Alisaton Swept Away V Raklyn Ciden
- Breed: Akita
- Name: GCH Stardust's Broadway Joe RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 37
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: First Class Hat's Off To WillowWind At Saratoga
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Standish's Love On The Rocks
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Barberycoast Trademark Of Taz
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Enchante King of Queens Von Ambrick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 68
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointes Buddy Dazzler
- Breed: Pug
- Name: GCH Fantasia Mystic Boo Diamond
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH LTO Destiny
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Deja Vu Fat Chicks Revenge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bill Lee
- Entry: 65
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Rosebell Pzazz Perfectly Charming
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Catch Some Z's
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Ti Amo
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Hapi-Dal Don't Think I Don't Think About It CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Sophia Kaluzniacki
- Entry: 50
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler's Kelise Overdrive
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Coal Dust Love That Lady In Red CM
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Day Tripper
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Cheviot Monet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Entry: 3
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Amazing Catherina Hoarlem V Isermon Hoeve
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.