Wine Country Kennel Club Napa, CA 2015-11-07
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1185
Best In Show
- Judge: Mr. Robert L Vandiver
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Wynmoor Sweetgrass White Diamonds
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Denise Arlynne Ross
- Entry: 15
- Class: Novice Junior
- Name: Dominic Scott
- Breed: Smooth Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 205
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Wynmoor Sweetgrass White Diamonds
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Blazin's Karibbean Black Sparrow CGC
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Whiskeytown Stolichnaya Elit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Denise Arlynne Ross
- Entry: 166
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Immaculate Reception In Paradise Valley
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Polo's Jet Setter At Asgard JC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Zee Or Zed
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH X'plorer's Star For Patriot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Debra Thorton
- Entry: 226
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Asta's Nyte Flyte CGC
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Ogee Saltus Ze Zahrabske
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Glacier's N Rowdy's Czargent Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Walter Pinsker
- Entry: 121
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Firebrook's Return To Tara
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Cradle Robber
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscott
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Dark Side Of The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Charlotte Clem McGowan
- Entry: 168
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: Papillon
- Name: GCH MGL-Isle Royal Ransom of VW
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Seamonkey's Bazinga
- Breed: Havanese
- Name: CH Marcosa's Heart Of An Outlaw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Mary A. Miller
- Entry: 148
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Bulldog
- Name: CH Rambling Fever Pretty Fly For A White Guy
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Blackflash Star's Comet
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Suomi's Set Fire To The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 134
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Grangerfield Aberdovey Vanity
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Riverwest Asante CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Black Amikos Plechelmus Piek CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.