Suffolk County Kennel Club, Inc. St James, NY 2015-09-25
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 314
Best In Show
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 82
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Birdhaven Mood Indigo
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Broadway's Hit Me With Your Best Shot
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Shannon's Celebration At Springrun
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH C apulet's Perfect Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Roger R Hartinger
- Entry: 19
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak BluStar
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Windstar's Magnum Opus
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Daddy Douglas V Grunsven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roger R Hartinger
- Entry: 45
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Rios Luca Brasi Monster RN CA CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB WhiteRose Wind Chaser CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 70
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Happy Hobbit's Louisville SLugger
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Foxwood Freddie Set Go
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Orion's Comet
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Black Country's Whole Lotta Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Roger R Hartinger
- Entry: 41
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Lakshmi Taylor Made At Poole's Ide
- Breed: Pug
- Name: Sumpwams Sunset Of Libert
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Aloha's Millioin Dollar Baby Gingery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 36
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven Manny Machado
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Shantona Make Mine A Jamison
- Breed: Lowchen
- Name: CH Madriglace Gingery Jet Setter
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer Sea Im Beautiful
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 21
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Salien Acres Ragtime Splatter
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Cornerstone Go For The Gold
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Creekwood Pleasant Acre Hot Ta'Molly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.