Minneapolis Kennel Club, Inc. Shakopee, MN 2015-11-22
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1048
Best In Show
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Jean Shepherd
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Nate Navarez
- Breed: Pomeranian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 232
- Breed: Golden Retriever
- Name: Avalors Big Kahuna
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH WhiskeyTown Bootlegger
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Welford's Jesmond Waterfall
- Breed: Vizsla
- Name: Jackpot Feel The Power
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 105
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Xandali Bon Vivant
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Perfect Companion's Lintas
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Silver Sleuth Vikrest
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Jus Strike It Rich
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Carmen L Battaglia
- Entry: 202
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
- Breed: Boxer
- Name: GCH Nantess Foolin Around
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Gracyn Lost Creek The Descendant Of Elan
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Millenniums Ain't No Stopping Us Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 77
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bryr Rose Phoenix Rising
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH DeRan Still The One
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Anstamm Sodak Go West Young Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 132
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Chinese Crested
- Name: Sondra's Scarlett Ohairless of Kylin
- Breed: Shih Tzu
- Name: Ista's Southern Gentlemen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 136
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Barnstorm Dzine Never Forget Me D'Escapoita
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Counterpunch Grandslam Homerun
- Breed: Bulldog
- Name: Hales Angels Robert Francis JR
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 149
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG XTC's He. Could. Go. All. The. Way!.
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Barkshire's Uncle Sam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.