Upper Marlboro Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2015-11-22
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 962
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH GCH Rivergroves Enough Said
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Emmerson Jaquish
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 194
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kellyglen's Twilight Affair
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Wyncliff's B Loved Rocket Man SH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Loretta Labs White
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joe C Walton
- Entry: 136
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Spring Valley's JoJo
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Dachshire You Got Me Nantucket SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Col. Jerry H. Weiss USMC (Ret.)
- Entry: 184
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH GCH Rivergroves Enough Said
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Akita
- Name: CH Star K's Mile Hi Fire In The Sky
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Goldgrove Namaste
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 99
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Mar Ken Char Skyhi Issmyparty
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Gotcha Girl
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Notorious Never Say Never
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 108
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Caranels Bugsy Malone
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Capital's We Aim To Please By Bayard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 107
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Westgate Monogram Art Carney
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven Manny Machado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 122
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo It Is What It Is
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brimar's Spirit Of A Strom
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Riverside My Cup Of Tea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 3
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Curio's Constantine
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.