Kennel Club of Niagara Falls Hamburg, NY 2016-01-14
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 774
Best In Show
- Judge: Ms. Carol S Brown
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekeden PhD For Schuyler
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Carol S Brown
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Auriga Peter Parker
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Carol S Brown
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Kaitlyn Massart
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Carol S Brown
- Entry: 194
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Myla's Cast A Spell On Wards Creek's
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jack H. Ireland
- Entry: 178
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Crk I'LI Have Anoter
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Happy Acres Al Capone
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Stonypoint's Don't Rain On My Parade
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 69
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Auriga Peter Parker
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Tioka's American Ride
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Pahiavi Itz Not My First Rodeo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 135
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Bear N Minds Code Of Honor
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Burningwood's Up And At'Em
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Judy Webb
- Entry: 63
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Sugarbush's Made In America
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Ailoa Vd Schonen Bergen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Judy Webb
- Entry: 99
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekeden PhD For Schuyler
- Breed: Papillon
- Name: GCH Lacros Sweet Talking Guy @Way to Go
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Chismick's Boop Oop A Doop
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 74
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Salishan Indira Dark Knight
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Roseland Ashford's Heartbreaker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jack H. Ireland
- Entry: 95
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche"s Luck Be A Lady
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: CH Bearspaw Sampo
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Trysor's Winning Colors
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.