Greater Panama City Dog Fanciers Association Tallahassee, FL 2016-02-25
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 762
Best In Show
- Judge: Sharol Candace Way
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
Reserve Best In Show
- Judge: Sharol Candace Way
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Huffish Rave The Rhythm
Junior Showmanship
- Judge: Cindy Stansell
- Entry: 5
- Class: Open Intermediate
- Name: Geneasa Williams
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 762
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergroves Bon Appetit VCD1 BN PCD RAE NAJ TDU CA CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Lorraine Boutwell
- Entry: 148
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans@ Erinhill
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier's Lightning Strikes Twice
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Moonstone Appin Cashmere's Tribute To Luxe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Judith A Newton
- Entry: 71
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
- Breed: Whippet
- Name: GCH Shaldra's McLaren At Ashely Manor
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Sylvan Silver Springbok
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International Space Station At Honidge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 109
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Russian Bears Rooting Tooting Shooting Cowboy
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Cadbury's Wanna Go Fast?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: 60
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Lotrando Sunshine Celebration
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Shaireab's Bayleigh Wolverine
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Rockstaff Celtic Guardian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Lorraine Boutwell
- Entry: 146
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo Wanna Be Startin' Somethin'
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Enga's King Kompis
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Loraine Boutwell
- Entry: 107
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Huffish Rave The Rhythm
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Ashbrook's Easy Rider
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Kimik's Who Dunnit
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Wendan Because I'm Happy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Garry K. Newton
- Entry: 116
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Briard
- Name: GCHS Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic Oaks CA RN
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse's One N Only
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Ken-Bear's Slated For Stardom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V. Tum-Tum's Vriendes
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.