South Arkansas Kennel Club Camden, AR 2016-02-27
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 723
Best In Show
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Ironton Ben There Done That
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Klaus Anselm
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Nora E Coddington
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 77
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Sweetgold Double Down
- Breed: Pointer
- Name: GCH Edgehills Flying Solo
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Grauschatten N Nanis Cabaret
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hillock Beaconfield Bellagio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Joan P Anselm
- Entry: 85
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Don't Let Me Down De BR Maiorca
- Breed: Whippet
- Name: GCH Demar Lovin' Dixie SC
- Breed: Saluki
- Name: CH Aurora's Falling In Love Again
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 85
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Xmark's Ooh-Rah!
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist N Bark Bark's Built Tough
- Breed: Boxer
- Name: Breho You Will Remember Me @ Marburl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 42
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Warrior Princess
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Kebulak Kiss This
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Highland's Beam Me Up Scottie
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Wyndmere Bailey's Irish Creme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 147
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH KeeNorth Strike A Pose
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Finch's Fiery Frippet
- Breed: Pekingese
- Name: CH Peacock A Little Night Music
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 127
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Ironton Ben There Done That
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Kennedy's It Was Meant To Bee @ M & M
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: CH Sandee's Jadeite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Klaus Anselm
- Entry: 122
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Cedar Hill Faith Of Spotlight
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Aubrey's Easter Parade
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Arrowhead Calamity Jane V Lauremi
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Sevenoaks Bellarose Leonardo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 2
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Bokate Hide Your Crazy
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.