South Arkansas Kennel Club Camden, AR 2016-02-28
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 723
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Warrior Princess
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan P Anselm
- Entry: 9
- Class: Open Junior
- Name: Brynn McGuire
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 208
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Stonewall's Let's MaKe It A Double
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Klaus Anselm
- Entry: 81
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Sweetgold Double Down
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Riverwoods Big Sky Montana
- Breed: Brittany
- Name: GCH Big Oak's Give 'Em The Tour
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hillock Beaconfield Bellagio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 84
- Breed: Saluki
- Name: CH Aurora's Falling In Love Again
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Don't Let Me Down De BR Maiorca
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Blueprint's Bricks N Ivy
- Breed: Whippet
- Name: GCH Debmar Lovin' Dixie SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan P Anselm
- Entry: 86
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Journey's Jewel
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Unicornhill Perfect Harmony
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 42
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Warrior Princess
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Kebulak Kiss This
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Highland's Beam Me Up Scottie
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHS Blaze Of Glory Of Wallace's Coven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 146
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH KeeNorth Strike A Pose
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
- Breed: Pekingese
- Name: CH Peacock A Little Night Music
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 127
- Breed: Lowchen
- Name: CH Willowcreek's Fat Bottom Girl
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Journey Through Time De La Bete
- Breed: Bulldog
- Name: CH By-Buls Billy The Kid
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Kennedy's It Was Meant To Bee @ M & M
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 124
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Sevenoaks Bellarose Leonardo
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Stonewall's Let's MaKe It A Double
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Aubrey's Easter Parade
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pluperfect Merrymoon Paper Tiger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.