121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Vacationland Dog Club Scarborough, ME 2014-05-17

Posted by: -

Total Entry: 0

Best In Show

  • Judge: Mr. Bradley Jenkins
    • Breed: Akita
    • Name: GCH Torii No's More Than A Feeling

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
    • Breed: ---
    • Name: ---

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Warner Cespedes
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Hound Group

  • Judge: Ms. Kathleen J Ferris
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Working Group

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCH Emerald Citys Wildcard Winner

Terrier Group

  • Judge: Gay Dunlap
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Toy Group

  • Judge: Ms. Angela J Porpora
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Angela J Porpora
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Herding Group

  • Judge: Gene Blake
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Joan Zielinski - 175
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.